Umor

Teodosie, sfaturi de caniculă pentru enoriași: Ieșiți cu iahtul în larg…

Editare foto: Constanta de Azi

Textul acestui articol este încadrat la rubrica de satiră și umor a publicației noastre, reprezintă un pamflet și trebuie tratat ca atare. Orice asemănare cu persoane sau fapte reale este pur întâmplătoare.

 pe data 
28 iunie, 2026

Canicula a pus stăpânire peste Constanța și întreaga țară cu coduri roșii și portocalii de disconfort accentuat și temperaturi istorice.

În acest sens, preaînaltul Tomisului, Teodosie, ar fi avut pentru enoriași mai multe sfaturi despre cum să treacă mai ușor peste această provocare.

După slujba de duminică, ierarhul le-a cerut credincioșilor să nu se abandoneze deznădejdii lumești, ci să facă așa cum face el: „Nu precupețiți nicio clipă și ieșiți cu iahtul în larg. Briza mării o să vă răcorească spiritul și trupul. Căci Noe a urcat pe arcă învingând potopul, iar noi vom ieși cu iachturile în larg pentru a birui canicula”, ar fi fost îndemnul arhiepiscopului, după cum relatează surse nedemne de încredere.

Momentul a fost întinat de unul dintre enoriași care s-a plâns că nu are iaht, prilej cu care Teodosie ar fi tunat și fulgerat: „Săraci în Biserica mea? N-ai iaht mergi cu barca…”

Actualitate