
Dolarul a sărit pragul de 5 lei. Euro rămâne pe loc
Dolarul american a trecut în premieră de 5 lei. La cursul oficial al BNR, un dolar american este cotat la 5,0103 lei. Euro a ajuns la valoarea de 4,9412 lei, în ușoară scădere față de ieri.
Citește mai mult la: https://www.digi24.ro/stiri/economie/maxim-istoric-dolarul-a-trecut-de-5-lei-2091249
Informaţiile publicate pe site-ul Digi24.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislația aplicabilă, doar în limita a 120 de caractere.
Joi la prânz, BNR a afișat o cotație medie a dolarului de 5,01 lei, depășindu-se astfel pragul psihologic de 5 lei pentru un dolar SUA. Față de euro, leul a rămas stabil (4.94 lei pentru un euro), dar cum euro s-a depreciat în fața monedei americane, acest lucru a afectat și cursul usd/leu.
Dolarul, care este considerat o monedă sigură, este în creștere pe piețele valuare, mai ales după anunțul președintelui rus Vladimir Putin privind mobilizarea parțială.
Problemele de pe piețele energetice, după ce Moscova a redus aprovizionarea cu gaze în Europa, au dus în ultimele luni la o scădere a cotației euro și a creșterii dolarului. Creșterea dolarului va avea ca efect scumpirea gazelor și petrolului, care se tranzacționează pe piața internațională în moneda americană.
- curs valutar
- dolar


