Actualitate

În atenția șoferilor! Trafic restricționat pe b-dul Aurel Vlaicu, zona Jumbo – intersecția Baba Novac

Scris de 
 pe data 
1 martie, 2025

Traficul rutier este restricționat începând din această dimineață și până luni dimineață pe b-dul Aurel Vlaicu pentru executarea unor lucrări de modernizare a rețelei de apă și canalizare.

Prin urmare, se impune blocarea celor două benzi de circulație de pe bdul Aurel Vlaicu, în zona sensului giratoriu de la intersecția cu str. Baba Novac, pe sensul de mers de la Metro spre bd. I.C. Brătianu.

Măsuri de deviere a traficului:
Traficul de pe sensul restricționat, dinspre Metro spre magazinul Jumbo, va fi deviat pe sensul opus, pe banda 2 de circulație. Odată cu devierea traficului, sensul de circulație dinspre magazinul Jumbo spre Metro se va realiza pe banda 1 de circulație. Practic, în zona sensului giratoriu se va putea circula doar pe partea cu strada Baba Novac pentru ambele sensuri.

În zona implicată, se interzice virajul la stânga pentru ambele sensuri de circulație ale bulevardului Aurel Vlaicu. De asemenea, virajul la stânga de pe strada Baba Novac va fi interzis.

Pe toată durata executării acestora, zona va fi împrejmuită și semnalizată corespunzător, iar Poliția Locală va fi implicată pentru gestionarea traficului și minimizarea disconfortului rutier.

Lucrările de modernizare a infrastructurii de apă și canalizare din municipiul Constanța prevăd întregirea conductei de Fontă Ductilă Dn 800 mm și conectarea acesteia la conducta existentă din Oțel Dn 1000 mm, în proximitatea sensului giratoriu bulevardul Aurel Vlaicu – strada Baba Novac.

Prin aceste investiții, se urmărește optimizarea fluxului de transport al apei și îmbunătățirea fiabilității sistemului, conform standardelor europene.

Intervențiile vor fi efectuate prin săpătură deschisă pe o lungime de aproximativ 10 metri. Conducta de Fontă Dn 800 se află în carosabil, iar operațiunile necesită realizarea excavației și prelungirea acesteia până la conducta Dn 1000 existentă în trotuar.

 

 

Actualitate