Actualitate

Săptămâna Altfel, la Polaris. Copiii învață să protejeze natura prin joacă

Scris de 
 pe data 
7 noiembrie, 2025

Săptămâna Altfel a transformat învățarea într-o adevărată aventură verde pentru cei mici, care au avut ocazia să descopere cât de distractivă poate fi grija pentru mediul înconjurător. Alături de echipa Polaris M Holding, copiii au participat la activități de educație ecologică, prin care responsabilitatea s-a împletit cu jocul și spiritul de echipă.

Micii participanți, echipați cu mănuși și veste Polaris, au învățat să sorteze corect deșeurile din plastic, hârtie și metal, au participat la „Ștafeta Reciclării” și au pornit în căutarea „comoarelor verzi” ascunse în natură. De asemenea, au răspuns la întrebări despre protejarea mediului și importanța colectării selective.

Zâmbetele și entuziasmul copiilor au arătat că ecologizarea nu este doar o responsabilitate, ci și o activitate plină de distracție și prietenie. La final, fiecare participant a primit un comic book educativ cu Eroul Polaris, care le-a oferit inspirație pentru a continua să aibă grijă de planetă.

Reclame

Inițiativa demonstrează că prin joc și implicare, copiii învață să aprecieze natura și să contribuie activ la un mediu mai curat. Experiența Săptămânii Altfel a arătat că educația ecologică poate fi atractivă și memorabilă atunci când responsabilitatea și joaca merg mână în mână.

Actualitate