USR combate valul de știri false: „Nu propunem creșterea TVA, nici mai multe taxe, nici CASS pentru pensionarii cu pensii mici“
Într-o postare pe pagina sa de Facebook, deputatul USR Constanța, Stelian Ion a clarificat poziția USR cui privire la dezinformările apărute în spațiul public în contextul negocierilor pentru formarea noului guvern. „Ne aflăm în fața unui val de știri false și manipulări ce au invandat internetul“, a transmis Stelian Ion. „Realitatea este următoarea: atât eu, cât și colegii mei, nu propunem nici creșterea TVA, nici CASS pentru pensionarii cu pensii mici, nici mai multe taxe pentru salariații cu venituri din drepturi de autor. Și, în niciun caz, nu suntem de acord cu taxa de solidaritate! Ce propunem? Să tăiem din risipa și privilegiile de la stat. Propunem reforme reale, digitalizare, reducerea aparatului bugetar supradimensionat, combaterea evaziunii fiscale.
Propunem o Justiție care funcționează pentru cetățeni, nu pentru privilegiați. Vrem revenirea DNA la investigarea corupției din justiție – fără imunități de castă. Propunem o nouă lege a evaziunii fiscale – ca hoții cu gulere albe să nu mai plece acasă cu dosarele prescrise. Tot ce decide USR e comunicat oficial, pe canalele noastre. Nu pe „surse” și zvonuri“, a declarat deputatul USR.
De asemenea, într-un alt comunicat oficial, USR a transmis o listă completă cu propunerile pe care partidul le-a făcut, dar și cu cele pe care nu le-a făcut în cadrul negocierilor pentru formarea noului guvern.
„Propunerile pe care USR nu le-a făcut:
– Creșterea TVA de la 19% la 21%
– Creşterea TVA din HORECA de la 9% la 10%
– Privatizarea totală a companiilor de stat
– Plata CASS pentru pensionarii cu pensii mici
– Taxe în plus pentru cei cu drepturi de autor și venituri din salariu
– Tăierea burselor școlare
– Eliminarea ajutorului de înmormântare
Propunerile pe care le-a făcut USR:
– Colectarea datoriilor nerecuperate de ANAF (40 de miliarde de lei anual)
– Aplicarea referendumului din 2009: parlament unicameral cu 300 parlamentari
– Eliminarea pensiilor special pentru aleşi
– Impozit de 30% pe veniturile brute obținute de operatorii de jocuri de noroc
– Limitarea sporului de antenă și a altor sporuri
– Comasarea unor instituții care nu-și au rostul
– Taxare egală cu cea a țigărilor clasice pentru vape-uri și produse din tutun încălzit
– Accize mai mari la tutun și alcool (cu fonduri direcționate pentru tratarea dependențelor)“
- Stelian Ion
- USR
- USR Constanta