
VIDEO. Zona Capitol, evacuată după o alertă cu bombă! O valiză suspectă a fost lăsată pe trotuar
Poliția a fost alertată în cursul dimineții de 14 iunie, după ce pe trotuarul din intersecția de la Capitol o persoană necunoscută a abandonat o valiză.
Valiza a fost văzută în fața sediului unei bănci, în jurul orei 10.30, când o femeie care trecea prin zonă a sunat la 112.
Polițiștii au evacuat zona, accesul pietonilor a fost restricționat pe un perimetru larg, iar echipajul de geniști a intervenit pentru a investiga obiectul.
„Au fost luate măsuri de delimitare a zonei în care a fost semnalată prezența coletului suspect, de deviere a traficului rutier auto si pietonal pentru protejarea populației, în eventualitatea procedurii unei stări de pericol“, a transmis IPJ Constanța.
Pentru intervenție a fost folosit un robot special care a fost trimis în primă fază pentru a verifica și scana valiza. Acesta a fost urmat de un genist din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale Constanța, care a reușit să verifice conținutul valizei.
Din fericire, troller-ul era gol, în interior fiind găsite doar câteva sticle goale din plastic.
- alerta bomba Constanta
- politisti Constanta






