Constanța

Sistemul de bike sharing din Constanța va fi din nou funcțional la începutul primăverii

Primăria Constanța a informat că, începând din luna martie, sistemul de bike sharing va fi din nou la dispoziția constănțenilor și turiștilor în mod gratuit.

Scris de 
 pe data 
10 februarie, 2021

Municipalitatea a transmis că de la 1 decembrie 2020, când sistemul a fost întrerupt, a fost făcută o revizie generală a stațiilor și a bicicletelor.

Începând din luna martie, vor fi disponibile 390 de biciclete. Orice localnic sau turist poate solicita, în mod gratuit, pe baza cărții de identitate, de la ghișeele de informații din cadrul agențiilor SPIT, un card de utilizator.

Toate detaliile despre acest proiect le puteti afla accesând site-ul www.blackseabike.ro

De asemenea, utilizatorii au la dispoziție numărul de telefon cu tarif normal 0371.787.778, disponibil 7 zile din 7, în intervalul orar 07:00-24:00 (robot telefonic 24:00-07:00), unde pot semnala orice problemă.

„În 2020, au fost efectuate 69.700 de trasee iar durata medie a unui traseu a fost de 50 de minute. Recordul folosirii bicicletei l-a deținut un constănțean care a efectuat anul trecut nu mai puțin de 315 trasee.

Serviciul Public de Impzite și Taxe a emis 14.068 de carduri de la lansarea acestui proiect.“, a transmis Primăria Constanța.

Actualitate